Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet kuşu, yavruyken eğitilmesi gereken bir kuştur. Aksi takdirde yetişkin bir muhabbet kuşu eğitimi, yavru muhabbet kuşuna göre çok daha zor olmaktadır. Küçükken eğitilmesi gereken bu kuşlar yavruyken bir şeyler öğrenmeye daha yatkındır. Muhabbet kuşları, yumurtadan çıktıktan sonra 7 ila 8 hafta geçmesinin ardından ailesinden ayrılmaya hazır bir hale gelmektedir. Ailesinden ayrılın muhabbet kuşu, 15. Hafta sonuna kadar bebek kuş olarak görülmektedir. Bu kuşları eğitimine başlanması için ideal süre 8. Hafta ile 15. Hafta arasıdır. Bu zaman aralığında kuşunuza konuşma, elde durma ve omuza konma gibi şeyleri öğretebilirsiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Eğitimi

Yavru Muhabbet Kuşu Eğitimi

Yavru muhabbet kuşu eğitimi, bu süreci kapsarken 15. Haftayı geçen muhabbet kuşlarını eğitmek bir hayli zordur. Bu yüzden muhabbet kuşu eğitilirken bu zaman dilimine özen göstermek gerekir. Peki bu eğitilebilir kuşlar nasıl konuşturulur ve elde durur hale getirilir?

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Eğitimi

Muhabbet kuşu konuşturma eğitimi için, ilk olarak bilmeniz gereken şey kuşunuza vakit ayırmalısınız. Öğrenme işlemine başlamadan önce öğretmek istediğiniz kelimeleri belirlemelisiniz. Kelime belirlerler kolay söylenir olan kelimeleri seçmelisiniz. Örneğin kuşlar sesli harfleri ve p, r, k, m harflerini öğrenmeye daha yatkındır. İlk etapta aşkım, cici kuş, babacım gibi kelimeleri öğretmek daha kolay olacaktır. Bu kuşlar gündüz vaktine istinaden akşam vakitleri bir şeyler öğrenmeye daha müsait olduklarından dolayı muhabbet kuşunuzu konuşturmak için akşam vaktinde sessiz bir ortamda belirlediğiniz kelimeyi kuşunuzu tekrarlamalısınız. Kuşun yemi ve takviye gıdaları kalitesi, muhabbet kuşu konuşma eğitimi süresini daha da düşürecektir. Konuşturma eğitimi yapılırken de bir kelime öğrenmeden diğerine geçmemelisiniz. Böyle bir durumda kuşu konuşturma ihtimaliniz düşecektir. Kuşla 1 hafta boyunca 15 dk kadar konuşturma pratiği yaptığınız taktirde kuş 1 haftanın sonunda kuş yavaş yavaş alışacaktır. Kuş eğitimi yapılırken unutulmaması gereken en önemli şey eğitim sırasında sabırlı olmaktır. Kuşunuzu konuşturmak istiyorsanız sabırlı davranmalısınız ve düzenli olarak kuşunuza pratik yaptırmalısınız. Kuşun yavruluk zamanında dikkat edilmesi gereken huşulara dikkat ederek sabırlı davranırsanız kuşunuz konuşmaya başlayacaktır.

Muhabbet kuşunun el ve omuza konmasını sağlamak için yapmanız gereken ilk şey kuşunuza sevgi göstermektir. Sevildiğini hissede kuş size gelmek isteyecektir. Böyle olmasını sağlamak için, 3-4 güne bir olmak üzere 7 ila 15 haftalık muhabbet kuşunuzu ev içerisinde her yeri kapatarak serbest bırakmalısınız. Bu işlemi yaklaşık olarak 15 dakika kadar yapmalısınız. Uzun süre ev içerisinde serbest kalan kuş şımarmak isteyecektir. Bu yüzden kuşu en fazla 20 dakika olmak üzere serbest bırakmalısınız. Serbest kalan kuş etrafta dolaşacak ve ortama alışacaktır. Bu işlem düzenli bir şekilde yapıldığında kuş sizin elinize veya omzunuza konmak isteyecektir.

Ayrıca kuşu ilk eve getirdiğinizde muhabbet kuşunuzun kafesini salona koymak, kuşun ortama daha kolay alışması ve tanıması için oldukça önemlidir.

Yorum yapın