Tavşanlar Adet Olur Mu?

Bu konu hakkında sorulan en net konu dişi tavşanlar adet olur mu sorusu olacaktır. Tavşan sahibi olan kişilerin bazı zamanlarda görmüş olduğu koyu renkler tavşanlarının adet olduğuna dair bir belirti olduğunu sanabilir. Halı üzerindeki ve kimi zaman daha farklı eşyaların üzerinde koyu bir renk izinin kalması tavşan sahiplerini bu izlenime kapılmasına neden olsa da bu algı yanlıştır. Görmüş olduğunuz lekeler muhtemelen tavşanınızın zaman zaman yapmış olduğu koyu idrar lekeleri olacaktır.

Peki burada bir soru daha ortaya çıkıyor. Tavşanlar adet görür mü? Tavşanların genelinde adet olma gibi bir durum yoktur. Bunu genelde söyleyen kişiler, çok fazla araştırma yapmayan ve kulaktan doğma bilgiler ile edinmiş oldukları bu bilgiler onların yanlış düşünmesine neden olmaktadır.

Adet Tarzı Lekeler Ne Zaman Olur?

Tavşanlar daha küçük yaşlardan itibaren cinsel arzuları yapabilecek duruma gelmektedirler. Kısa bir süre demiş olduğum bu zaman ise sadece 6 aydır. Boylarının daha büyüme aşamasında olmasına rağmen, yavruluktan çıkmış oldukları bu dönemde bir dişi, bir erkek tarzında eşleşme ile bir arada bırakmış olduğunuz tavşanlarınız 6 aydan itibaren yavru doğurmaya başlayacaklardır.

6 aydaki bu hareketlilikler sonucu kızgınlığa giren dişi tavşan evinizdeki belli bölgelere çiş yapar, yapmış olduğu idrar ya da kendisine bölge belirler. Sizler de bu lekeleri gördüğünüz zaman, tavşanlar adet olur mu sorusunu ister istemez sorar duruma gelirsiniz. Hele bir de bu renk biraz koyu ise bu soruyu sormanıza engel olacak çok fazla bir durum kalmayacaktır. Bu makalede okuduğunuz üzere bu koyu rengin bir idrar rengi olduğunu zaten anladınız.

Peki bu koyu renk neyin nesi?

Tavşanlar birçok yiyecek türünü, yemek olarak benimsedikleri için zaman zaman görülen kırmızı idrar lekeleri tavşanımızın hasta olduğuna dair bir işaret değildir. Tavşanınızın yapmış olduğu idrarın kırmızı olmasına neden olacak durum yemiş olduğu yiyecekler olma ihtimali çok yüksektir.

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve soru sormak için: https://hayvanlar.net/konular/tavsanlar-adet-olur-mu.815/

Yorum yapın