Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar sorusuna verilebilecek olan yanıt ortalama olarak değişik faktörlere bağlı olarak 5 yıl ile 8 yıl arasında yaşadığıdır. Doğaga var olan tek canlı elbette insanlar değil. İnsanların dışında hayvanlar ve bitkiler de doğanın kendi içinde var olan diğer canlılardır. Nitekim hayvanlar aleminde de çok değişik karada, havada, denizde olan canlılar vardır.

Havada olan canlılar kuşlardır ki kimi zaman kuşların metaforik bir yönü bile vardır. Çok değişik türden kuş türleri yer alır. İşte onlardan bir tanesi de son derece kendisine has özelliği olan muhabbet kuşlardır. Dünden bugüne evlerin vazgeçilmezi arasındadır.

Adından da anlaşılacağı gibi kuş dili gibi de adlandırılacak şekilde kendince konuşur.  Özellikle yalnız insanların  hayatına güzellik katar. Ev ortamında bulunabilen bir kuş türüdür. Bu kuş türüne sahip olmak isteyenler acaba muhabbet kuşu kaç yıl yaşar diye merak ediyor. Biz de bu sorunun yanıtını vereceğiz. Zira insanlar bir süre sonra aldıkları bu çok nadide kuşa alışıyorlar ve kendileri ile yaşasın istiyorlar. Oysa doğada var olan tüm canlılar doğar büyür yaşar ve ölür. Bu kuşun da bir yaşam ömrü vardır.

Muhabbet Kuşları Hakkında Temel Bilgiler

Muhabbet kuşu kaç yıl yaşar sorusuna yanıt vermeden önce şimdi biraz daha bu kuş hakkında bilgi verelim. Muhabbet kuşları evcil bir hayvan türüdür. Papağan türlerinden olan bir kuş türüdür. Muhabbet kuşunun bir diğer önemli özelliği ise  Avustralya kıtasına özgü  olanMelopsittacus türünün içinde bulunan tek tür olmasıdır.Bu kuşla yaşayanların çok iyi bildiği gibi küçük bir kuştur. Uzun kuyrukları vardır.30 40 gram maksimum ağırlığı vardır. Kuluçka büyüklüğü 4 ile 6 arasındadır.

Şimdi yazının sonunda en başta olan sorunun yanıtını vermek gerekir ise muhabbet kuşu kaç yıl yaşar sorusuna verilebilecek olan yanıt ortalama olarak değişik faktörlere bağlı olarak 5 yıl ile 8 yıl arasında yaşadığıdır. Yalnız burada uzmanlar tarafından da ifade edildiği gibi şöyle bir durum söz konusudur.Bu yaşam süresi kendi kafesi içinde ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile esaret altında olduğu zaman yaşadığı süredir. Diğer kuşlara göre ömrü kısa sayılabilecek durumdadır. Ne kadar özen gösterilirse gösterilsin süre daha fazla uzamaz. Nadiren 20 yıla kadar yaşadığı saptanmıştır.

Yorum yapın